VESSELS NOT IN COMMISSION OR
ORDERED OUT OF COMMISSION
These ships were in reserve for the US Navy in mid-1923. Some, especially amongst the first line destroyers, would be recommissioned, while many would
be scrapped without seeing further service.
1923 Home Page

Site Home Page
Destroyers, First Line

ABBOT
ALDEN
ALLEN
AULICK
AYLWIN
BABBITT
BADGER
GEORGE E. BADGER
BAGLEY
BAILEY
BALCH
BALLARD
BANCROFT
BARNEY
BELKNAP
BELL
BENHAM
BERNADOU
BIDDLE
BLAKELY
BOGGS
BRANCH
BRECKINRIDGE
BREESE
BROOME
BUCHANAN
BUSH
CALDWELL
CASSIN
CHAMPLIN
CHANDLER
CHEW
CLAXTON
CLEMSON
COLE
COLHOUN
CONNOR
CONYNGHAM
COWELL
CRANE
CRAVEN
CROSBY
CROWNINSHIELD
CUMMINGS
CUSHING
DAHLGREN
DALLAS
DAVIS
DENT
DECATUR
DICKERSON
DORSEY
DOWNES
DOYEN
DUNCAN
DUPONT
DYER
EDWARDS
ELLIOT
ELLIS
ERICSSON
EVANS
FAIRFAX
FOOTE
GAMBLE
GILLIS
GOLDSBOROUGH
GREENE
GREER
GREGORY
GRIDLEY
GWIN
HALE
HAMILTON
HARADEN
HARDING
HAZELWOOD
HENSHAW
HERBERT
HERNDON
HOGAN
HOVEY
HOWARD
HOPEWELL
HUNT
OSMOND INGRAM
JACOB JONES
KALK
KENNISON
KILTY
KIMBERLY
LAMBERTON
LAUB
LEA
LEARY
LITTLE
LONG
MACKENZIE
MADDOX
MANLEY
MASON
MCCALLA
MCCAWLEY
MCCOOK
MCDOUGAL
MCKEAN
MCKEE
MCLANAHAN
MEADE
MEREDITH
MEYER
MONTGOMERY
MOODY
MORRIS
MUGFORD
NICHOLSON
OBANNON
OBRIEN
PALMER
PARKER
PERRY
PHILIP
PORTER
RADFORD
RAMSAY
RATHBURNE
RENSHAW
RINGGOLD
ROBINSON
RODGERS
ROPER
ROWAN
SAMPSON
SATTERLEE
SCHENCK
SCHLEY
SEMMES
SHAW
SHUBRICK
SIGOURNEY
SINCLAIR
SOUTHARD
STANSBURY
STEVENS
STOCKTON
STRINGHAM
SWASEY
TALBOT
J. FRED TALBOT
TARBELL
TATTNALL
TAYLOR
THATCHER
THOMAS
THORNTON
TILLMAN
TINGEY
TREVER
TUCKER
TURNER
TWIGGS
UPSHUR
ABEL P. UPSHUR
WADSWORTH
WAINWRIGHT
WALKER
AARON WARD
WARD
WASMUTH
WATERS
WELLES
WICKES
WILKES
WILLIAMS
WINSLOW
WELBORN C. WOOD
YARNALL
ZANE

Destroyers, Second Line

AMMEN
BEALE
BURROWS
DRAYTON
FANNING
HENLEY
JARVIS
JENKINS
JOUETT
MAYRANT
MCCALL
MONOGHAN
PATTERSON
PAULDING
PERKINS
ROE
STERETT
TERRY
TRIPPE
WALKE
WARRINGTON
Battleships, Second Line

CONNECTICUT
GEORGIA
KANSAS
LOUISIANA
MICHIGAN
MINNESOTA
NEBRASKA
NEW HAMPSHIRE
NEW JERSEY
RHODE ISLAND
SOUTH CAROLINA
VERMONT
VIRGINIA
Cruisers, Second Line

CHARLESTON (ordered)
CHARLOTTE
FREDERICK
HUNTINGTON
MISSOULA
ST. LOUIS

Light Cruisers, Second Line

ALBANY
CHATTANOOGA
CHESTER
DES MOINES
NEW ORLEANS
OLYMPIA
SALEM

Fleet Submarines, First Line

T-1
T-2 (ordered)
T-3

Submarines, First Line

S-35

Submarines, Second Line

K-1
K-2
K-3
K-4
K-5
K-6
K-7
K-8
L-2
L-5
L-6
L-7
L-8
L-9
H-2
H-3
H-4
H-5
H-6
H-7
H-8
H-9

Patrol Vessels, Eagle

EAGLE 1
EAGLE 2
EAGLE 3
EAGLE 4
EAGLE 5
EAGLE 6
EAGLE 7
EAGLE 8
EAGLE 10
EAGLE 14
EAGLE 17
EAGLE 18
EAGLE 23
EAGLE 24
EAGLE 28
EAGLE 29
EAGLE 33
EAGLE 37
EAGLE 40
EAGLE 41
EAGLE 43
EAGLE 45
EAGLE 49
EAGLE 50
EAGLE 53
EAGLE 60

Patrol Vessels, Submarine Chasers

S.C. 156
S.C. 188 (loaned, USMC, Quantico)
S.C. 285
S.C. 320
S.C. 341
S.C. 353
S.C. 428 (loaned, city of Baltimore)
S.C. 287 (in service)


Patrol Vessels, Converted Yachts

ARAMIS
DESPATCH
NIAGARA
WENONAK

Auxiliaries, Storeships

BOREAS
YUKON

Auxiliaries, Colliers

NEPTUNE
NEREUS

Auxiliaries, Oilers

ARETHUSA
KAWEAH
LARMIE
MATTOLE
MAUMEE
RAPIDAN
SALINAS
SEPULGA
TIPPICANOE

Auxiliaries, Cargo Ships

BATH
REGULUS
SPICA

Auxiliaries, Hospital Ships

COMFORT
SOLACE

Auxiliaries, Fleet Tugs

ALGORMA
ARAPAHO
BAGADUCE
CARRABASSET
CHALLENGE
KEOSANQUA
LYKENS
PISCATAQUA
WANDO

Auxiliaries, Minesweepers

AUK (trans to C & G Survey)
AVOCET
CARDINAL
EIDER
HERON
LAPWING
ORIOLE
OSPREY (trans to C & G Survey)
PEACOCK (loaned to Shipping Board)
PENGUIN
PIGEON
REDWING
SANDERLING
SWAN
THRUSH
TURKEY
WARBLER (Loaned to Shipping Board)
WILLETT (Loaned to Shipping Board)
WOODCOCK


Destroyer Tender

BUFFALO

Mine Layers, Second Line

BALTIMORE
SAN FRANCISCO (mine depot ship)


Unclassified

TACOMA

Light Mine Layers

ANTHONY
INGRAHAM
LANSDALE
LUCE
MURRAY
ISRAEL
SPROSTON
STRIBLING