THE ROYAL NAVY JUNE 1906

Destroyers in Commission, in Reserve

Note: These flotillas were based at the Royal Navy's three major domestic bases and were not directly assigned to any of the major fleets.
PORTSMOUTH

1st FLOTILLA

BAT
- Lieutenant Philip D. R. West

BRAZEN
- Lieutenant Harold E. Denison

COQUETTE
- Lieutenant Michael Barne

CYGNET
- Lieutenant Vernon F. Tuson, MVO

CYNTHIA
- Lieutenant Henly R. Heathcote

ELECTRA
- Lieutenant Leslie D. Fisher

FLYING FISH
- Lieutenant George H. H. Holden

GALA
- Commander William F. Blunt

HUNTER
- Lieutenant Robert J. Buchanan

KALE
- Commander Alan C. Bruce

KESTREL
- Lieutenant Albert T. Blackwood

LIGHTNING
- Lieutenant Claude Seymour

RECRUIT
- Lieutenant Harry L. Boylc

SHARK
- Lieutenant Percy Johnson

SPITEFUL
- Lieutenant Hugh Seymour

STAR
- Lieutenant Honorable Edward B. S. Bingham

SURLEY (Broad Pennant of Commander (
D))*
- Commander John Nicholas

SYREN
- Lieutenant Francis R. Wood

TEVIOT (Broad Pennant of Commander (
D))*
- Commander Charles H. Morgan

THORN
- Lieutenant Aubrey E. D. Moore

TIGER
- Lieutenant William E. Middleton

USK
- Lieutenant Duncan H. Carmichael

VIGILANT
- Lieutenant Frank Powell

VULTURE
- Lieutenant Reginald St. P. Parry

WELLAND
- Lieutenant Anselon J. B. Stirling

ZEPHYR
- Lieutenant Theodore E. J. Bigg

FERVENT
- Chief Gunner Walter G. Jones

PORCUPINE
- Gunner George E. Casley

ROCKET
- Lieutenant Richard Daly


SCOUTS

FORESIGHT
- Commander John Luce

FORWARD
- Commander Edward G. W. Davy


TORPEDO GUNBOAT

SPANKER
- Lieutenant John R. LeH. Ward


SPECIAL SERVICE

MAGNET
- Gunner Richard Cowle

NIGER
- Lieutenant Edmund J. Prendergast

SEAGULL
- Lieutenant Samuel Helen


CHATHAM/THE NORE

2nd FLOTILLA

BULLFINCH
- Lieutenant Philip S. R. Conron

CHARGER
- Lieutenant Reginald G. Coppleston

CHERWELL
- Commander Harold G. Grenfell

CONFLICT
- Lieutenant George P. Leith

DEE
- Lieutenant Harold E. Sullivan

DOVE
- Lieutenant Claude P. Champion-de-Crespigny

EDEN
- Lieutenant Ralph Collins

ERNE
- Lieutenant Percy G. Brown

ETTRICK
- Lieutenant Charles LaP. Lewins

GRIFFEN (temporarily at Gibraltar)
- Lieutenant William C. Castle

HASTY
- Lieutenant Ernest L. Cardale

HAVOCK
- Lieutenant Reginald D. Stone

HORNET
- Lieutenant Berwick Curtis

LOCUST
- Lieutenant Hugh R. Tickell

OPOSSUM
- Lieutenant Claude H. Woodward

PANTHER
- Lieutenant Norman H. Carter

QUAIL
- Lieutenant Archibald T. Stewart

RANGER
- Lieutenant Rupert S. Gwatkin-Williams

ROTHER
- Commander Christopher P. Metcalfe

SALMON
- Lieutenant Hubert S. Monroe

SNAPPER
- Lieutenant Hugh T. Prichard

SUNFISH
- Lieutenant Arthur N. Gouldsmith

TEAZER
- Lieutenant George K. Chetwode

WIZARD
- Lieutenant Montague G. Philpott

WOLF
- Lieutenant Mark G. Newton

ZEBRA
- Lieutenant Thomas N. James

DASHER
- Gunner Charles Reep

HARDY
- Gunner Charles W. Cook

HAUGHTY
- Gunner William Cooper


ATTACHED CRUISER

LEANDER
- Captain John S. Luard

SCOUTS

ADVENTURE (Broad Pennant of Commander (D))
- Commander Charles F. Corbett, MVO

ATTENTIVE
- Commander Reginald Y. Tyrwhitt


TORPEDO GUNBOATS

JASON
- Lieutenant Edward A. Thomas

SPEEDY
- Lieutenant Edgar R. Morant

SPEEDWELL
- Lieutenant Robert W. Dalgety



DEVONPORT

3rd FLOTILLA

BITTERN
- Lieutenant John R. Corner

BLACKWATER
- Commander John E. Cameron

COLNE
- Commander Charles J. Collins

CONTEST
- Lieutenant Fitzroy H. Hall

DARING
- Lieutenant James C. Holmes

FAIRY
- Lieutenant George W. McO. Campbell

FALCON
- Lieutenant Edward M. C. Rutherford

FERRET
- Lieutenant Arthur L. Popham

GIPSY
- Lieutenant William G. Howard

JED
- Commander Cecil H. Fox

KENNET
- Lieutenant Hugh P. Buckle

LEE
- Lieutenant William H. H. S. Thomson

LEOPARD
- Lieutenant Osmond J. Prentis

LEVEN
- Lieutenant Charles A. Fremantle

LYNX
- Lieutenant Evelyn L. B. Boothby

MERMAID
- Lieutenant Harold V. Dundas

OSPREY
- Lieutenant Harold J. Innes

OSTRITCH
- Lieutenant Hugh D. Marryat

SPITFIRE
- Commander William F. Benwell

STURGEON
- Lieutenant John A. Fellows

SUCCESS
- Lieutenant Loftus W. Jones

SWORDFISH
- Lieutenant Joseph A. Shuter, MVO

SYLVIA
- Lieutenant Rowland H. Bather

VELOX
- Lieutenant Vaugh A. Hanning-Lee

VIXEN
- Lieutenant William Cadman

AVON
- Chief Gunner David H Williams

CHELMER
- Lieutenant Charles C. Dix

STARFISH
- Lieutenant John B. Stevenson

VIOLET
- Gunner Henry Purdy

SCOUT

SKIRMISHER (Broad Pennant of Commander (D))
- Commander Walter H. Cowan, MVO, DSO


TORPEDO GUNBOATS

CIRCE
- Lieutenant Godfrey E. Corbett

SHARPSHOOTER
- Lieutenant Joseph Sanders


*Note for Destroyers in Commission in Reserve:
Commander Nicholas and Commander Morgan are both listed as Commander (D) for the First Flotilla.
1906 Home Page

Site Home Page